Situata energjetike – Thatësira ul nivelin e Fierzës në 268 metra, Entela Barjamaj/SCAN, 19 Gusht 2017

Temperturat e larta dhe thatësira po thellon më tej problematikën e prodhimit të energjisë elektrike.

Në këto kushte, vendi ynë është i detyruar që të importojë rreth 80% të energjisë elektrike.

Importi ka kushtuar vetëm dy muajt e fundit rreth 54 milionë euro. Të dhënat e fundit për kaskadën e Drinit reflektojnë një situatë gjithmonë e më kritike sidomos për Fierzën, që është edhe hidrocentrali kryesor.

Fierza ka prekur nivelin 268.13 metër, shifër që tregon rënie krahasuar me të dhënat e dy javëve më parë kur regjistronte 269.80 metra.

Nga ana tjetër, vihet re një rritje e vogël e prurjeve që dy javë më parë ishin 25 m3/s, ndërkohë që së fundmi këto prurje janë në nivelet e 50 m3/s.

Ky është muaji i dytë që vendi furnizohet kryesisht nga importi ndërkohë që gjasat janë që edhe shtatori të sigurohet me importe.

Disclaimer: The consultation of this article can be made through its original source. The authorship and the opinion expressed pertain to their author. While every effort are made by Esc Adriatic to ensure the accuracy of which publication, it is not intended to provide legal advice as individual situations will differ and should be discussed with an expert and/or lawyer. For any specific technical or legal advice on the information provided and related topics, we offer to direct communication through the “info@albaniaenergy.org”.

Most Read Publications

No post found

Most Visit Sections

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.