Në “ofertë” industria e bakrit – Ministria: Koncesione afatgjata, totali i investimit 119 milionë dollarë, Lorenc Rabeta/SCAN, 12 Korrik 2017

Qeveria ka nxjerrë në ofertë gjithë industrinë e prodhimit e përpunimit të bakrit, në kërkim të investitorëve të huaj apo vendas.

Nga maji i këtij viti, Ministria e Energjisë dhe Industrisë ka bërë publike një ofertë tekniko-tregtare për ofrimin e objekteve të lira minerare dhe përpunuese të industrisë së bakrit për shfrytëzim, zhvillim dhe administrim afatgjatë.

Në ofertë Ministria e Energjisë bën edhe një analizë të totalit të investimeve që duhet të bëjnë subjektet e interesuara për të garantuar norma të kënaqshme fitimi në terma afatgjatë.

Sipas analizës, në total nevojitet një investim prej 99.5 milionë dollarësh, i cili me një vlere interesi 5 % për periudhë 10-vjeçare investimi arrin në 119 milionë dollarë.

Në objektet e lira minerare Perlat, Derven, Gurth, Thirre,  sipas përllogaritjeve, nevojiten rreth 12 milionë dollarë investime, ndërsa duke përfshirë edhe objektet e tjera që kanë marrë në shfrytëzim kompanitë operuese në këtë industri, investimi i përafërt vlerësohet rreth 55 milion dollarë.

Në pasurim minerali rreth 15 milion milionë dollarë investimi për tre fabrika pasurimi te reja, dy në Mirdite dhe një në Korçë. Në sektorin e shkrirjes nevojitet një total investimesh prej 19 milionë dollarësh, ndërkohë që në sektorin e rafinimit nevojiten 4 milionë dollar për riparime të objekteve ekzistueses, plus 2 milionë dollarë për derdhjen e pandërprerë. Në prodhim tela e kabllo nevojiten 4,5 milionë dollarë investime.

Disclaimer: While every effort has been made to ensure the accuracy of this publication, it is not intended to provide legal advice as individual situations will differ and should be discussed with an expert and/or lawyer. For specific technical or legal advice on the information provided and related topics, please contact the editor at the “info@albaniaenergy.org”.

Most Read Publications

No post found

Most Visit Sections

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.