EuroElektra: teknologji PV me shume opsione përdorimi, EuroElektra, 5 Tetor 2017

Shqipëria aprovoi së fundmi ligjin e ri mbi energjitë e rinovueshme. Projektligji i konceptuar në përputhshmëri me direktivën e BE-së, ku për impiantet diellore deri në 2 mega është vendosur një tarifë e afatgjate deri 100 Eur/MWh.

Bizneset shqiptare po interesohen gjithmonë e më shumë për alternativat që u ofron shfrytëzimi i energjisë diellore me uljen e kostove. Ndryshe nga energjia e erës, për energjinë nga dielli harta është e gjerë, dhe kufizimi i vetëm lidhet me limitet e tokës në dispozicion.

Kërkesat janë aksesuar ne vazhdimësi nga MIE por procesi është intensifikuar së tepërmi në periudhën e fundit: kështu deri me tani llogariten të paktën 9 aplikime për parqe fotovoltaike me fuqi të instaluar deri në 2 megavat dhe te tjerat 7.5, 30 dhe 2 nga 50 MW.

Për sa me sipër EuroElektra ofron një game te gjere me panele fotovoltaik mono dhe polikristalinë, inverter, bateri, etj., nga markat botërore me me përvojë në këtë sektor si Solar World, Fronius, Siemens, Weidmuller, Rodigas etj.

Interesi është kuptueshëm, pasi sapo instalohet një sistem fotovoltaik p.sh. hibrid kursehet nga faturat e energjisë elektrike dhe rritet siguria. Ose duke përdorur një sistem në rrjet, një pjese mund te përdoret për nevojat vetjake dhe energjia e tepërt përkthehet në përfitim ekonomik për prodhuesin me një normë kthimi midis 15-20% në vit.

Për me shume, jeni te mirëpritur te na vizitoni dhe merrni kontakte direkt me produktet dhe shërbimet me inovative, duke vizituar ambientet qendrore te EuroElektres, ne Rruga Prush 1041 Vaqarr, Tirana, Albania, info@euroelektra.al, +355 42 476 501, +355 682086560.

Disclaimer: The consultation of this article can be made through its original source. The authorship and the opinion expressed pertain to their authors. While all the effort are made by Esc Adriatic to ensure the accuracy of this publication, it is not intended to provide legal advice as individual situations may differ and should be discussed with an expert and/or lawyer. For any specific technical or legal advice on the information provided and related topics, contact us through “info@albaniaenergy.org”.

Most Read Publications

No post found

Most Visit Sections

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.