Biznesi rrit interesin për investime në sektorin e energjisë diellore, By Etleva Xhajanka, 18 Korrik 2017

TIRANE, 18 Korrik /ATSH/- Biznesi vendas po rrit interesin për sipërmarrje të reja në sektorin e energjisë diellore, si nga burimet më të rëndësishëm për prodhimin e energjisë dhe që bart potenciale të madhe dhe ende të pashfrytëzuan në vendin tonë. Ekspertë të energjitikës shprehen se, pas projektetit për ngritjen e parkut të energjisë diellore në Shkodër, një tjetër park që shfrytëzon energjinë diellore pritet të ndërtohet në qytetin e Fierit.

Bizneset e interesuara për të ndërmarre këto investimeve të rëndësishme  kanë paraqitur zyrtarisht pranë Ministrisë së Energjitikës, aplikimet për ndërtimin e parkingjeve fotovoltaik për prodhimin e energjisë nga burime të rinovueshme, me kapacitet 2 Mega Watt, në zonën “Sheq Marinas”, Fier.

Nga të dhenat paraprake bëhet e ditur se, parku do të shtrihet në një sipërfaqe totale prej rreth 2.6 hektarësh, me një vlerë investimi rreth 2 milione euro. Në faqen e vet zyrtare, Ministria ka lënë një afat 15-ditor për shprehjen e objeksioneve ose komenteve për këtë projekt. e.xh//a.ke/

Disclaimer: While every effort has been made to ensure the accuracy of this publication, it is not intended to provide legal advice as individual situations will differ and should be discussed with an expert and/or lawyer. For specific technical or legal advice on the information provided and related topics, please contact the author at the “info@albaniaenergy.org”.

Most Read Publications

No post found

Most Visit Sections

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.