Koncesionet i “qepen” Alpeve – Pas Valbonës i vjen radha edhe Shalës, nis gara, Nertila Maho/SCAN, 23 Qershor 2017

Ministria e Energjisë dhe Industrisë ka shpallur një tjetër koncesion që do të jetë i lokalizuar në veri të Shqipërisë në zonën e Alpeve.

Në një njoftim të saj të fundit në Agjencinë e Prokurimit Publik bëri me dije se operatorët e interesuar mund të paraqesin ofertat e tyre për atë që njihet si hidrocentrali i Shalës.

“Interesi për shfrytëzimin hidroenergjetik është për ujërat e lumit te Shalës, midis kuotave 486 metra  mbi nivelin e detit deri në 176.00 metra mbi nivelin e detit, i cili është edhe kuota maksimale e rezervuarit të Komanit, duke respektuar kushtet teknike të projektimit dhe mos cënimit të objekteve që parashikohen të ndërtohen në këtë pellg ujëmbledhës” thuhet në dokumentet e ministrisë.

Por përtej argumentit të dhënies së këtyre koncesioneve dy janë problemet që shfaqen në rastin e hidrocentralit në fjalë.

Së pari, lumi i Shalës mbi të cilin është planifikuar të ndërtohet hidrocentrali është një nga degët e lumit Drin që furnizon kaskadën e Drinit, që është zemra energjetike e vendit.

Së dyti, lumi i Shalës po fiton gjithnjë e më shumë vëmendje nga turistët që zgjedhin të vizitojnë në paketë liqenin e Komanit e një sërë atraksionesh të tjera të pozicionuara në këtë rajon.

Ndërtimi i një hidrocentrali mbi këtë lumë padyshim që nuk pritet të shtojë numrin e turistëve sepse këta të fundit mund t’i gjejnë edhe më afër falë politikës zemërgjerë të koncesioneve që kanë pasur ndër vite qeveritë.

Disclaimer: While every effort has been made to ensure the accuracy of this publication, it is not intended to provide legal advice as individual situations will differ and should be discussed with an expert and/or lawyer. For specific technical or legal advice on the information provided and related topics, please contact the editor at the “lorenc_gordani@albaniaenergy.org”.

Most Read Publications

No post found

Most Visit Sections

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.